а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расцепка

мн. расцепки
Вид збор: Именка, женски род
Машински дел кој се употребува за да се спречи одвртувањето на навртките или на завртките.
Англиски: splint
Употреба: Технологија
Примери:
Расцепката се изработува од полукружна челична жица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи