а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расцвичи

(се) расцвичат
Вид збор: Глагол, свршен
(за прасе, куче) Почне да издава жален остар вик.
Англиски: squeal
Примери:
Кога виде што му се спрема, прасето почна силно да цвичи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК