а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расцвили

(се) расцвилат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да цвили (за коњ издава жален звук).
Англиски: neigh
Употреба: Зоологија
Примери:
Коњите се расцвилија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК