а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расцвета

расцветат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14078
расцути
Англиски: blossom Албански: lulëzoj
Употреба: Ботаника
Изведенки
расцвети св.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК