а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расцветан

расцветаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14624
1. Расцутен, опфатен со цвет.
Англиски: flowering
Употреба: Ботаника
Примери:
расцветано поле
Расцветана градина.
Расцветани бадеми.
Расцветани лалиња.
2. Обземен од среќа или од некаков голем напредок, восхитен.
Англиски: flourishing
Употреба: Преносно значење
Примери:
расцветани родители
расцветана девојка
3. скинат, распукан
Англиски: bursted
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
расцветани чорапи
расцветани чевли
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК