а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расцапа

расцапаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Остави траги, валканици од стапки по нешто.
Англиски: stain Албански: njollos, lë gjurmë
2. (се расцапа) Почне да цапа.
Англиски: stain Албански: shkel në baltë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК