а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расходува

расходуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. потроши, потрошува
Англиски: consume Албански: shpenzoj, harxhoj
Употреба: Економија
Примери:
Автомобилот расходува многу гориво.
2. Избрише, избришува, стави, става надвор од употреба.
Англиски: retire Албански: fshij, tërhjek
Употреба: Преносно значење
Примери:
Носете ги, па ќе ги расходуваме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК