а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расфучи

(се) расфучат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44767
1. Почне силно да дува.
Албански: fryn fort
Примери:
Само ако се расфучи ветрот.
2. се разлути, се разгневи
Албански: hidhërohet, zemërohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се расфучи жената.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК