а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расфрчи

(се) расфрчат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да фрчи на сите страни.
Англиски: hurl
Примери:
Се расфрчија птици низ воздухот.