а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расфрли

расфрлат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14906
1. Фрли на разни страни.
Англиски: throw Албански: hedh kahmos
Примери:
Го расфрлија ѓубрето.
2. растури, запусти
Англиски: squander Албански: shkapërderdh
Примери:
(нар. поез.) Да расфрли дробно азно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК