а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расфрла

расфрлаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5635
1. расфрли
Англиски: dissipate Албански: hedh
2. (се расфрла) Троши попусто, растура.
Англиски: squander Албански: shpenzoj
Примери:
Се расфрла со пари.
3. (се расфрла) се фали
Англиски: brag Албански: lëvdohem
Примери:
Многу се расфрлаат децата негови.
4. (се расфрла) Почне силно да фрла со камења и сл.
Англиски: throw Албански: hedh
Примери:
Се расфрлаа со камења.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК