а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расформира

расформираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 20633
Растури, растура, прекрати, прекратува постоењето на нешто како организирана целина.
Англиски: disband
Употреба: Административен термин
Примери:
Ја расформираа организацијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК