а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расуче

расучат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Развие нешто усукано, намотано.
Англиски: disentangle Албански: shpërdredh
Примери:
Го расука конецот.
2. Развие кори, тесто.
Албански: hap kore, gatesë
Примери:
Да расуче баница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК