а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расуди

расудат
Вид збор: Глагол, свршен
Донесе, изрече суд, реши.
Англиски: judge
Примери:
И самиот можеше да расуди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи