а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растуѓи

растуѓат
Вид збор: Глагол, свршен
1. отуѓи
Англиски: alienate
Примери:
Таа го растуѓи од нас.
2. (се растуѓи) се отуѓи
Англиски: alienate
Примери:
Тој се растуѓи од неа.
Изведенки
1. растуѓува несв.
(се) растуѓуваат
2. растуѓување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи