а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растуфка

(се) растуфкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да кука, гласно жали, тагува.
Примери:
Се растуфка мајка му.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи