а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растурка

растуркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Истурка на сите страни.
Англиски: push
Примери:
Ги растурка книгите по масата.
2. (се растурка) Со туркање се пробие, се истурка.
Англиски: push
Примери:
Таа се растурка низ толпата.
Изведенки
растуркува несв.
(се) растуркуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи