а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растурен

растурениот
Вид збор: Придавка
1. уништен, разрушен, разнесен
Англиски: destroyed
Примери:
растурен дом
растурена куќа
растурени села
растурено семејство
растурен ред
2. неморален
Англиски: immoral
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
растурена жена
растурен маж
Изрази
Растурена сарма - Вид јадење, расол со мелено месо.
Изведенки
1. растурено прил.
Пример: Живее растурено.
2. растуреност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи