а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растурач

мн. растурачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што растура.
Англиски: squanderer Албански: shkapërderdhës
Примери:
Голем растурач е.
Му дојде умот на растурачот, ама откога ја изеде стоката.
2. Човек што разнесува, распределува, растура.
Англиски: distributer Албански: distributor, shpërndarës
Примери:
Растурач на весници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи