а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раступка

раступкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (за срце) Направи да почне силно да чука.
Англиски: throb Албански: troket, rrah shpejt
Примери:
На многу мајки им ги раступкал срцата.
2. (се раступка) Почне да чука, лупа.
Англиски: throb Албански: filloj të trokas, të rrah
Примери:
Што си се раступкал во ноќва?
3. (се раступка) За срце – почне силно да чука.
Англиски: throb Албански: filloj të trokas, të rrah shpejt
Примери:
Ќе ѝ се раступка и нејзе срцето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК