а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растрча

растрчаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да се растрча.
Англиски: run Албански: bën të vrapoj
Примери:
Успеа да ме растрча.
2. (се растрча) Почне силно да трча во разни правци.
Англиски: run Албански: vrapoj shpejt
Примери:
Ќе се растрча, ако е дебел.
3. (се растрча) Почне да трча на разни места по работа.
Англиски: run Албански: vrapon kahmos
Примери:
Се растрчаа и свршија работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи