а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раструби

раструбат
Вид збор: Глагол, свршен
Разгласи нешто насекаде.
Англиски: trumpet forth
Примери:
Таа веднаш ќе ги раструби новостите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи