а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растројство

мн. растројства
Вид збор: Именка, среден род
1. Нарушување на редот, одот на нешто.
Англиски: disruption Албански: çrregullim
Примери:
Растројство на стопанството.
2. Нарушување на нормалното функционирање на некој орган.
Англиски: disorder Албански: çrregullim
Примери:
Нервно растројство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи