а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растропан

Вид збор: Придавка
со весел дух
Употреба: Разговорно
Примери:
Славе разбра дека овој растропан селанец не иде кај него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи