а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растркала

растркалаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да тркала нешто или некого.
Англиски: roll
Примери:
Ги растркала џамлиите.
Го растркала детето на креветот.
2. (се растркала) Почне да се тркала.
Англиски: roll
Примери:
Многу сакаат да се растркалаат на подот.
Изведенки
1. растркалува несв.
(се) растркалуваат
2. растркалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи