а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растрие

растријат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Движи рака или нешто друго по некаква површина со притискање.
Англиски: rub Албански: fërkoj
Примери:
Стана и си ги растри очите.
Требаше да го растрие.
2. (се растрие) Се разрани со триење.
Албански: fërkoj pa masë
Примери:
Се растри лежејќи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи