а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растреска

(се) растрескаат
Вид збор: Глагол, свршен
почне силно да лупа, удира
Примери:
Што си се растрескал толку рано?
Се растрескаа прозорци и врати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи