а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растресе

растресат
Вид збор: Глагол, свршен
1. расклати, раздвижи силно
Англиски: shake Албански: tund
Примери:
Експлозија ја растресе земјата.
Си ги растресе крилјата.
2. растрепери
Англиски: tremble Албански: dridh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Срцето му го растресе.
3. За болест – почне силно да го тресе.
Англиски: shake Албански: dridh
Примери:
И друга да го растресе, и таа да не го пушти.
4. За земја, за почва - при копање издроби, иситни, направи да биде ровка, мека.
Англиски: shake Албански: dredh
Примери:
Низ рацете ја растресе земјата.
5. (се растресе) Се расклати силно.
Англиски: tremble Албански: dridh
Примери:
Земјата се растресе и распука.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи