а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растрепка

растрепкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне почесто да трепка.
Англиски: blink
Примери:
Си ги растрепка убавите очи.
2. (се растрепка) Почне да трепка со очите или со трепкање даде некакви знаци.
Англиски: blink
Примери:
Таа се растрепка пред нас и поцрвене.
Изведенки
1. растрепкува несв.
(се) растрепкуваат
2. растрепкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи