а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растрепетен

растрепетени
Вид збор: Придавка
Обземен, опфатен од трепет, што трепери.
Англиски: trembling
Примери:
растрепетено срце
растрепетени прсти
Изведенки
1. растрепетено прил.
Пример: Растрепетено пее.
2. растрепетеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи