а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растрепери

растреперат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Предизвика силна возбуда, страв.
Англиски: tremble
Употреба: Преносно значење
Примери:
Веста за неговата смрт ги растрепери сите.
2. (се растрепери) Почне силно да трепери.
Англиски: tremble
Примери:
се растрепери почвата.
3. (се растрепери) Почне да трепери од возбуда, страв и сл.
Англиски: tremble
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се растрепери и неговото срце.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи