а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растреперен

растреперени
Вид збор: Придавка
кој трепери
Англиски: trembling
Примери:
со растреперен глас
FlexiMac
 менување на македонски глаголи