а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растрезни

растрезнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане некој трезен.
Англиски: sober Албански: kthjell
Примери:
Дождот малу го растрезни.
2. (се растрезни) Стане трезен.
Англиски: sober Албански: kthjellem
Примери:
Брзо се растрезни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи