а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растревожи

растревожат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Предизвика тревога, немир.
Англиски: alarm Албански: shqetësoj, alarmoj
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Ништо не можеше да ги растревожи.
2. (се растревожи) Стане немирен.
Англиски: worry Албански: shqetësohem
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Сите се растревожија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи