а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растргне

растргнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи на парчиња, раскине.
Англиски: tear apart Албански: copëtoj
Примери:
Ѕверови ќе го растргнат сам во планината.
2. Премори, скине од многу работа.
Албански: lodhem, rraskapitem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја растргнавте старата од работа.
3. (се растргне) Се премори, се скине од работа.
Англиски: exhaust Албански: lodhem, rraskapitem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се растргнав на сите страни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи