а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растрбуши

растрбушат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извади дел од внатрешноста на риба, животно и сл.
Англиски: slash Албански: nxjerr
Примери:
Ја растрбуши рибата.
2. Извади дел од внатрешноста на некој предмет.
Албански: nxjerr
Употреба: Преносно значење
Примери:
Си го растрбушила вретеното.
3. распетла, распаше
Албански: zbërthej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Си го растрбушила детево.
4. (се растрбуши) се распетла, се распаше
Албански: zbërthej
Примери:
Целиот се растрбушил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи