а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растрака

(се) растракаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне многу да трака, да тропа.
Англиски: knock Албански: fillon të trokas shumë
Примери:
Се растракаа машините.
2. Почне многу да дрдори.
Англиски: chat Албански: fillon të llomotis shumë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Само таа жена да не се растрака.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи