а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растојание

мн. растојанија
Вид збор: Именка, среден род
Пространство или временска оддалеченост меѓу две точки, два предмета или два настана и сл.
Англиски: distance Албански: distancë
Примери:
Растојанието меѓу нив се намалуваше.
Изрази
(разг.) Држи на (извесно) растојание некого - покажува умереност кон некого.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи