а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расторбеши

расторбешат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Несмасно - разврзе, распетла.
Албански: zgjidh
Употреба: Разговорно
Примери:
Го расторбеши детето.
2. (се расторбеши) Несмасно - се разврзе, се распетла.
Албански: zgjidhet
Употреба: Разговорно
Примери:
Се тој ќе се расторбеши.