а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растолкува

растолкуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Разјасни нешто.
Англиски: explain
Примери:
Ќе дојдам да ми го растолкуваш писмото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи