а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растовит

растовитиот
Вид збор: Придавка
Строен, со добро градена и развиена снага.
Примери:
растовити момчиња
растовита девојка
Изведенки
растовитост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи