а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расткае

(се) расткаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За ткаеница - се растури.
2. Почне многу да ткае.
Англиски: weave Албански: fillon të endë shumë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи