а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растителност

(едн.) растителноста
Вид збор: Именка, женски род
Сите растенија што растат на определена територија или на земјата.
Англиски: vegetation Албански: vegjetacion, bimësi
Употреба: Ботаника
Примери:
Бујна растителност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи