а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растителен

растителна
Вид збор: Придавка
1. Кој се однесува на растенијата.
Англиски: plant Албански: bimor
Употреба: Ботаника
Примери:
Растителен свет.
Растителна заштита.
2. Добиен, приготвен од растенија; кој живее на растенија.
Англиски: vegetable Албански: bimor
Примери:
Растително масло
Растителна храна.
Растителни паразити.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи