а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растила

растилаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Постила, простира нешто нашироко.
Англиски: spread Албански: shtroj
Примери:
Пред нас зеде да го растила платното.
2. Шири нешто наоколу.
Англиски: spread Албански: shtroj, zgjëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Светла убост растилаше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи