а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растера

растераат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изгони на разни страни, разбрка.
Англиски: chase away Албански: ndjek, shpërndaj
Примери:
Да ги растера ајдутите.
2. отстрани, пропади, изгони
Англиски: drive away Албански: largoj
Примери:
Штом го назначија него, сите ги растера.
3. За магла, облаци - разбие, расее.
Англиски: drive away Албански: largoj
Примери:
Ветрот ги растера облаците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи