а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растенчи

растенчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи потенок.
Англиски: thin Албански: holloj
Примери:
Ја растенчи кожата.
2. (се растенчи) Стане потенок.
Англиски: thin Албански: hollohet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи