а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растение

мн. растенија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2833
Организам што се храни со неоргански материи.
Англиски: plant Албански: bimë
Употреба: Ботаника
Примери:
едногодишно растение
индустриски растенија