а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растегне

растегнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со тегнење направи нешто да стане подолго или пошироко.
Англиски: stretch Албански: zgjas
Примери:
Кожата треба убаво да ја растегнете.
2. развлече, одолжи
Англиски: stretch Албански: zgjas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Многу си го растегнал рефератот.
3. (се растегне) се продолжи, се прошири
Англиски: stretch Албански: zgjas
Примери:
Пуловерот ти се растегнал.
4. (се растегне) се развлече, се одолжи
Англиски: stretch Албански: zgjas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Многу се растегна чекањево.
Се растегна денот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи