а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

растеглив

растегливи
Вид збор: Придавка
1. Кој може да се растегне.
Англиски: elastic
Примери:
растеглив метал
2. Кој може да се толкува на разни начини.
Англиски: stretchable
Употреба: Преносно значење
Примери:
растегливо прашање, растеглив поим
растегливи закони
FlexiMac
 менување на македонски глаголи